Kemik kırıkları için kök hücre tedavisi

Kemik kırıkları genelde alçıya alınarak iyileştirilir. Fakat bu bazen yeterli değildir. Bu yüzden Brüksel Saint-Luc Tıp Fakültesi Hastanesi araştırmacıları rejenerasyon tedavisinin yenilikçi bir türü olan yağ dokusundan kemik oluşturma üzerine çalışmalarını ilerlettiler.

Bu ağrısız olarak hastanın cilt altındaki yağ dokusundan kök hücreleri alınarak yapılan bir işlemdir. Alınan hücreler daha sonra kemik hücreleri haline getirilmek için bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Üç boyutlu yaşayan bir materyale dönüştürülen hücreler hasarlı kemiği yeniden yapılandırmaya yardımcı oluyor.

Denis Dufrane / Araştırmacı:
“Bunu yegane yapan şey, tabiat anayı taklit etmeyi başarmamızdır. Yani insan tabiatına uygun hareket ediyoruz.”

Devrim yaratan bu ürüne mucitleri tarafından Kreost ismi verilmiş ve henüz klinik denemeleri aşamasında.

Denis Dufrane / Araştırmacı:
“Çene, kafa kemiği veya daha uzun kemikler gibi herhangi bir kemiği tekrar oluşturmak için kullanılabilir. Kreost her türlü kemiğin tekrar yapılandırılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.”

Belçika’da, hücre transformasyonu tedavisi sadece kemik ve kıkırdak onarımı için değil, aynı zamanda kalp, karaciğer ve pankreas rejenerasyonu için de kullanılan bir yöntem.

Christian Raftopoulos / Beyin ve sinir cerrahı:
“Hastanın kendi hücresi olduğundan reddedilme riski yoktur. Asıl sorun maliyetidir. Başarılı olduğu ve hastaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu ispatlandığında büyük bir potansiyel oluşacak. Genel olarak travma ve hücre dejenerasyonu çok sayıda insanı etkileyen hastalıklardan.”

 


DMCA.com Protection Status