Rahim ağzı kanseri önlenebilen tek kanser türü

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan rahim ağzı kanseri nedeniyle her 2 dakikada bir kadın hayatını kaybediyor. Oysa rahim ağzı kanseri düzenli olarak yapılması önerilen 'pap smear' testi ve hastalığa yol açan Human Papilloma Virüsü´ne karşı geliştirilen aşı ile önlenebilen tek kanser türü.

Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Füsun Donat, rahim ağzı kanserinin önlenebilen tek kanser türü olduğunu ifade etti. Dr. Donat, şu bilgileri verdi: “Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı ve bu hastalığa bağlı ölümler gün geçtikçe azalıyor. Çünkü hastalık pap smear testi ile çok erken dönemde, hatta hücreler kansere dönüşmeden önce tespit edilebiliyor. Hastalığa yol açan Human Papilloma Virüsü´ne karşı geliştirilen aşı da hastalıktan korunmada önemli bir rol oynuyor."

Dr. Donat, 30’lu yaşlardaki kadınların yıllık kadın doğum muayenelerini yaptırmaları gerektiğini ifade ederek, “Rutin muayeneler sırasında varsa kadın hastalıkları ile ilgili şikayetler değerlendiriliyor. Smear testinin yani rahim ağzı kanseri tarama testinin her yıl yapılması rahim ağzı kanserinin önlenmesine, erken teşhis ve tedavisine imkân sağlıyor. Erken evrede tespit edildiğinde tedavisi başarılı olan diğer bir kanser ise meme kanseridir. Bu amaçla hastaların, adet dönemini takip eden hafta içinde kendilerine düzenli meme muayenesi yapmalarının yanı sıra yılda bir doktor tarafından meme muayenesi yaptırması gerekiyor. Şüpheli durumlarda bu yaş grubu kadınlardan meme ultrasonu isteniyor. 


DMCA.com Protection Status