Ülseratif Kolit Hikayem -1

Ben 1998 doğumlu Erkek bir Ülseratif kolit hastasıyım. Bu yazıyı yazmamın nedeni kendim de bu tarz yazıları çok aramıştım ve bulamamıştım. Başkalarının hikayelerini okumak insana yalnız olmadığını hissettiriyor ayrıca aradığımız bazı cevaplara da ulaşabiliyoruz. Umarım sürecimde aradığınız soruların cevabını bulabilirsiniz ve size yardımcı olur. Hatta ben de yeni bir hasta olduğum için belki sizin de bana tavsiyeleriniz olur.

Bildiğiniz üzere 2020 Mart ayında Türkiye’de COVİD salgını başladı ve eğitimler online a döndü. Bu süreç benim için hep evde aktivitesiz ve sağlıksız beslenerek geçti. Pandemiye 74kg girdim. 1 seneye 86 kg olmuştum. 2021 ocak ayında sigarayı bıraktım. Ve 2021 nisan ayı gibi sanki wc alışkanlıklarımın değiştiğini gözlemledim. Dışkım sanki incelmeye başlamıştı. Yaz aylarına geldiğimde de dışkıladıktan sonra dışkımda hafif kan gözlemlemeye başlamıştım. Ekim 2021 gibi doktora gittiğimde iç hemoroit olduğunu söylemişti. Ama aylarca wc alışkanlığım değiştiği için bu sonuca nedense o zaman da çok güvenmemiştim.

İLK ATAK

2022 şubat ayına geldiğimde ise ilk atağımı geçirdim. Kanlı ishal olmuştum. Anı wc ihtiyacı ve karın ağrısıyla günde ortalama 8 kere filan wc'ye gitme ihtiyacı hissediyordum. Doktora gittim. Kan testleri ve gaita testleri yaptı. Dizanteri olduğumu söyledi. Sebzeleri, meyveleri iyi yıka, hijyenine önem ver filan diye öğütler verdi sonrasında FLAGLY ve CİPRO verdi. 2 hafta onları kullandım bir işe yaramadı. ilaçlar bittikten 2 hafta sonra daha sürdü toplamda 1ay sonra düzeldim diyebilirim. Bu süreçte 4 kg filan vermiştim. 

İKİNCİ ATAK

Haziran ayında 4 aylığına yurt dışına çıkacaktım ve tam yurt dışına çıkamadan önce şikâyetlerim yenilendi ve ben hasta olarak yurt dışına çıkmak zorunda kaldım. Bu sefer çok daha sıkıntılı bir süreç geçirdim çünkü yurt dışında ilacım yoktu zaten daha hastalığımın ne olduğunu bilmiyordum. Çok kötü besleniyordum ve psikolojik olarak bitik bir halde tek başıma 4 ay yurt dışında kalacaktım. Bu seferki atağımda 10kg filan verdim ve 2 ay sürdü. Süreçte çok ateşim çıktı. Halsizlik çektim. Günde ortalama 8-10 arası wc gidiyordum. Ne yemem ne yememem hakkında en ufak bilgim yoktu. Haziran ve Temmuz ayın böyle geçti. Ağustos başı gibi remisyona girmiştim tekrar.

ÜÇÜNCÜ ATAK

Ağustos’un sonu gibi tekrar şikayetlerim başladı. Bu sefer de Türkiye'ye dönene kadar sürdü yani yaklaşık 1.5ay sürdü bu süreçte de 10kg verdim. 82kg gittim yurt dışına 62kg olarak dönüyordum. Türkiye’ye döndüğümde insanlar resmen benden bir açıklama bekliyordu. Nasıl bu kadar zayıfladın? Ne oldu? Çok değişmişsin. Bu ne olum biraz kilo al erkek 60kg adam mı olur filan diye ilginç ve aptalca yorumlar alıyordum. Ben de bu süreçte hastalığımın ne olduğunu bilmediğimden insanlara pandemide gereksiz kilo almıştım vermiş oldum iyi oldu gibi açıklamalar yaptım. Çok çalışıyordum. Yemeklerini beğenmedim ondan zayıfladım gibi açıklamalarda bulundum hep. Sonrasında Türkiye’ye döner dönmez hastaneye koştum tabi. Yurt dışında sadece Google’dan araştırıyordum. Hastalığımın ne olduğunu bilmemek beni psikolojik olarak resmen bitirmişti. Ya sandığımdan kötü bir şeyse diye hep kendimi perişan etmiştim. Son aylara doğru Google’dan araştırarak ülseratif kolit olabileceğimi öğrenip ona göre beslenmeye başlamıştım ama. Türkiye'ye döner dönmez bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak amaçlı hastaneye koştum.

İlk başta iç hastalıları doktoruna gitmiştim. O bana beni gastroenteroloji doktorunun görmesi ve kolonoskopi yapması gerekeceğini söyledi ve ayrıyeten ülseratif kolit olabileceğimi de söyledi. 2022 aralıkta kolonoskopi oldum ve evet tahminler doğru çıktı. Ülseratif Pankolit hastasıymışım. Bütün bağırsağa tutunmuş.

DÖRDÜNCÜ ATAK (İLK KORTİZON TECRÜBEM VE ETKİLERİ)

Bu kolonoskopi sürecinde 4. Atağımı yaşadım ve bana doktorum diyettim hakkında bilgiler verdi. Kızartma yeme, süt ve süt ürünlerinden uzak dur, kahve içme alkol içme tarzı şeylerden bahsetti. Hastalığım hakkında bilgiler verdi. Ve ASACOL(800MG)3*2  ömür boyu kullanmam gerektiğini söyledi. Yanında FLAGLY ve CİPRO verdi 2 hafta kullan dedi.

Kullandım fakat bir etkisi olmayınca 2023 şubat ayında PREDNOL(16MG) e başladık. Sabah 2 akşam 1 toplamda günde 48 mg ile başladım. 2 hafta bu şekilde kullandım. Sonrasında 8mg 8mg düştük ve 2ay kullandım. Kullandığım günden itibaren çok iyi geldi. İlk günden iştahımı açtı. 1Hafta iyileştirdi. 2hafta sonra neredeyse tamamen remisyondaydım. Doktorum şeker ve tuzdan uzak durmam gerektiğini ve iştahımın çok açılabileceğini söylemişti fakat ben bu kadar beklemiyordum. Kortizon kullanırken yememe içmeme neredeyse hiç dikkat etmedim. Tuzlu ve şekerli aşırı canım çekiyordu ve ben de yiyordum. Bu süreçte gece ter basması, tansiyonda oynamalar, el ve ayaklarıma kramp,  gözümde biraz bulanıklık, omuzlarımda sivilcelenme ve 3 haftadan sonra yüzümde şişlik oluştu(aydede suratı). Normalde çok uyumayı seven birisiyimdir 8saat uyurdum ama prednolü kullanırken hep erken kalktım ve 6 saat uyku bile yeterli geliyordu. Bu süreçte ilacın hem fizyolojik hem de psikolojik etkilerinden dolayı agresif tutumlar sergileyebiliyordum maalesef. Bu süreçte insanların ne kadar salak ve kırıcı olabildiklerini çok daha iyi gördüm. Çünkü oluşan ödemden dolayı şişliklerini gören insanlar çok fazla soruyla seni karşı karşıya bırakabiliyor.  Arı mı soktu? İlaç mı kullanıyorsun? Yuh nasıl bu kadar kilo aldın? gibi sorular yöneltebiliyorlar.

Bu durum tabi insanı psikolojik olarak çok zorlayabiliyor fakat inanın prednol kullanmak genel olarak bana çok iyi geldi diyebilirim. Remisyonda olmanın verdiği mutluluk kadar güzel bir şey yok. Ve kortizonlar korkanlar varsa diyetlerine çok dikkat edebilirler. Tuzsuz ve şekersiz beslenip, az karbonhidrat bol proteinli bir şekilde beslenebilirsiniz. Ayrıca, kalsiyum ve potasyum da bol tüketmek gerekli. Ve çok bol su içmelisiniz. Ben bu süreçte bunlara hiç dikkat etmediğim için baya yan etki gördüğümü düşünüyorum. Tabi siz hiç görmeyebilirsiniz tam tersi fazla da görebilirsiniz. Bu sizin yaptığımız diyete ve bünyenize bağlı olacak.

Kortizonun vücudumda topladığı ödem bıraktıktan 10 gün sonra baya bir geçti. 3 haftaya da tamamen bir şey kalmadı diyebilirim. Omuz sivilceleri de 1 aya geçti. Tamamen 1 aya bütün etkileri geçti diyebilirim.

5. ATAK (HAFİF BELİRTİLER AMA UZUN SÜRMESİ)

Nisan ayında kortizonum bitti. Bu kortizonu kullanırken belli başlı yan etkiler yaşasam da bana çok iyi geldiğini söyleyebilirim. Ta ki kortizonu bırakır bırakmaz tekrar atağımın başlamasına kadar. İlacı bırakır bırakmak şikayetlerim tekrar başladı. Ama bu sefer bulgular çok hafifti. 1 hafta sadece halsizlik biraz üşüme oldu. Günde 2 3 kere dışkılama ihtiyacı ve çok az kan oluyordu 1 hafta sonra o  da geçti . Kendimi iyi hissediyordum fakat sadece ishaldim. Ve günde 2 3 kere wc ye gidiyordum. Aylarca böyle sürdü. Doktora gitmiştim tekrar ama doktor son 1 kere daha kortizon denemeliyiz deyince ve ben de daha yeni kortizon tedavisini bırakmış biri olarak pek sıcak bakmadım. Ama doktor seni hemen remisyona sokmalıyız sonra olmazsa İMURAN’a geçeceğiz dedi. Ben de kortizonu daha yeni bıraktığımdan ve bulgularımın çok ciddi olmamasından dolayı maalesef doktorumu dinlemedim. Çünkü hem kortizonun etkilerini vücudumdan atmak için sabırsızdım ve sadece günde 2, 3 defa wc gidiyordum bundan dolayı güzel bir diyetle kendi kendime remisyona girebileceğimi düşündüm. Fakat öyle olmadı.

Sonra ben 5 ay böyle yaşadım. Her şeyim iyiydi sadece ishaldim günde 3 kere wc ye gidiyordum. Bu süreçte işe gidip geliyordum filan. Çok bir sıkıntı yoktu gibi. Tabi psikolojik olarak bitmiştim de. Çünkü bazen olur olmadık wc ye koşmanız gerekebiliyor ve kafandan ya wc ye gitmek istersem ve wc doluysa korkusu insanı bildiği BİTİRİYOOR.

Bundan dolayı baktım kendim remisyona giremiyorum. Doktora gittim tekrar ve artık tedavisi neyse olayım kafasındaydım. Anlattım durumumu o da kolonoskopi yaptı ve hala bütün bağırsağımın hasta olduğunu söyledi. Şikayetlerimin çok olmasa bile bu iltihabı kurutmalıyız ve kontrol altında tutmalıyız dedi. Tekrar PREDNOL(16MG) yazdı. Sabah 2 akşam 1 kullanacaktım. 2 haftadan sonra azaltacaktık ve 10hafta sürecekti. Aynı zamanda 2 tane adını unuttuğum kan testi verdim. Bu tersti İMURAN kullanmadan önce yapmamız gerekiyormuş. Şimdi PREDNOL’u kullanmaya başlayı 2 hafta oluyor. Bu sefer sağlam diyet yapıyorum. Sabahları genelde yumurta ve yanında halk ekmeğinde satılan tuzsuz ekmekten çok az yiyorum. Öğlen iş yerinde tuzsuz bir şey dışarıda bulmak imkânsız olduğu için yemek yemiyorum sadece nektarı ve muz yiyorum. Akşam eve gelince de yine tuzsuz genelde tavuk, et, balık ve varsa protein ağırlıklı baharatsız yemekler yiyorum. Günde 4lt filan su içiyorum. Hep fazla su içerdim zaten. Meyveli kefir tüketiyorum. Onun dışında çay içiyorum. 2 hafta oldu şu anlık hiçbir yan etki görmedim ve kortizonu başladığım günden beri wc sayım 1 e düştü. Demek ki diyetin yan etkilere çok büyük önemi varmış. Lütfen bu süreçte ben tuzsuz yiyemem ben yapamam tarzı şeyler söylemeyin. Ben yapıyorsam herkes yapar. Cidden iradesi çok güçlü biri değilimdir. Ama şu hastalıkla tanıştığım günden beri öğrendiğim bir şey var ki insanın alışamadığı bir şey yok.

Kan testi sonuçlarım haftaya çıkacak sonrasında İMURAN kullanıp kullanmayacağımı öğrenicem. İMURAN hakkında da çok aşırı şüphelerim var ama yapacak bir şey yok denemek zorundayım. Bağırsakları uzun süre remisyonda tutup bir rahatlatmak lazım. 1 yıldır aralıksız hastalar neredeyse. Şu anlık sürecim böyle ilerliyor. Gelişme olduğu gibi yazı yazıp ekleyeceğim. 


DMCA.com Protection Status