Soru & Cevap

Merhaba Ülseratif kolitte daha evvel 2 sene once atak gecirdim ve bu ilktti. Son Sonra ra kortizonla bastirildi . Gec kalmistik tabi basta doktorlar teshis koy Merhaba amadi. Neyse 2 2.5 sene gecti. Bu surect surecte e ufak ataklar oldu ama asacol lavman kullandim hep gecti. Yani atlattim. Kortizon 2 2.5 senedir hic almadim. En son 3 ay boyunca cok yuksek olmasa da kanamam oldugu icin gittim ve gecmedigini kortizon almak istedigimi soyledim. Basladik ancak kortizon yan etki yapti biz de doz azaltarak 1.5 ay surede bitirdik. Normalde 3 ay kullanacakken 1.5 ay sure kullandim. Sonra 1 ay icinde hastalik geri geldi. Doktorum simdi Imuran a gecmek istiyor . Ama ben gecmek istemiyorum. Belki bir daha kortizon kullansam tekrarlamayxcak diyorum. Ama o tekrarlayacagindan emin sanki. Bu donem cok iyi kendime bakaamistim ve nuksetmis olabilir . Imuran daha agir bir ilac gibi geliyor bana . Ve o topa girmek istemiyorum. Ama doktorum direk ona hevesli bi daha olcak nasilsa ne gerek var imuran seni bir sure idare eder dedi. Ve de bunu bir omur kullanacagimi soyledi. Henuz bekarim gebelik konusu endise yaratiyor. Ilac gebelikte zararli imis eee o zaman benim hic gebe kalmamam gerekiyor. Ee o zaman ilaci neden kullanayim?

Sadece kortizon ile tekrar remisyon saglanamaz mi? Sonucta 2 2.5  seneyi salofalk asacol tablet ve lavmanlarla idare edebildim.


kullanici2812 kullanıcısı Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit hastalığı hakkında bir soru sordu
kullanici1799 cevapladı.
merhaba.. doktorlarında çok anladığı yok gibi :) bende çok gezdim.. en iyisi denilen Ahmet Uygun hocaya da gittim.. sonuç.. hala imuran kullanıyorum. bende hoşlanmıyorum ama düşündüğümüz gibi çok tesiri olmadığı konusunda mutabıklar.. dozu çok düşükmüş.. kortizona gelince.. sık başvurmak sıkıntılı durum.. yan etkileri kısa sürede fazla zaten.. imuranla baskılanırsa kortizona girmezler zaten.. imuran da etki etmezse o zaman kortizon kaçınılmaz.. Allah yardımcımız olsun hepimizin.. öldürmüyordaaaa.. yaşatmıyorda.. :)
Beğen (1) | Permalink | 4 years ago
kullanici2812 cevapladı.
Haklisiniz doktorlarda anlamiyor bence de :)) ve her konu da da katiliyorum :)
Beğen (0) | Permalink | 4 years ago
kullanici2104 cevapladı.
Guzel kardesim gluteni unlu her türlü gıdayı sekeri hazır ve paketlenmiş gıdayı tamm kes curcumin 3 ay kullan 1 ay ara ver balık yagı d vitamini b12 vitamini magnezyum çinko takviyesi al 3 ay içirisinde toparlarsın inşallah bnde cok etkili oldu cronh hastasıyım bnde suan ilaç kullanmıyorum bütüncıl tipi aratır integramda saglıklıyasıyoruz takip et iyileşirsin inşlaah
Beğen (2) | Permalink | 4 years ago
kullanici1799 cevapladı.
diet yapmak konusuna bende katılıyorum.. her zaman yapamıyorum ben.. gluten herseyde var nerdeyse.. güzel olan :) takviyeler önemli.. keske gaps dieti yapabilsek..
Beğen (0) | Permalink | 4 years ago
kullanici1549 cevapladı.
HUMIRA PEN diye bir iğne söylediler yeni duydum daha araştırmadım. kullanan veye bilen varsa deneyimlerini başlaşırsa iyi olur.Geçmiş olsun
Beğen (0) | Permalink | 4 years ago
kullanici2901 cevapladı.
Merhaba bence ilaçları kullanırken çok dikkatli olmalısın çünkü kullanırken insan önemsemiyor ama sonra yan etkileri çok tehlikeli benim bu yüzden nörapatim var sol ayağımı hissetmiyorum ve doktorlar sebebinin bu ilaçlar olduğunu söylüyor
Beğen (0) | Permalink | 4 years agoCevap yazabilmek için olmalısınız ya da yapmalısın.

Kayıt yaparak bu konudaki ilk cevabı yazan olabilirsin. Bu konudaki önderliğin sayesinde bir çok kişi hastalık hakkında bilgi sahibi olabilir.

DMCA.com Protection Status