Soru & Cevap

Merhaba. 22 yaşındayım ve Ülseratif Kolit teşhisin geçen yaz kondu. Hamburger, patates kızartması, pizza gibi fastfoodları çok severdim ama artık bunları yedikten sonra hayatımın en zor günlerini yaşıyorum. Bu tarz şeyleri yemeyi seviyorken sağlıklı bir diyete nasıl başlanır ve neler yenmeli yazabilir misiniz? Tecrübelerinize oldukça ihtiyacım var.


kullanici968 kullanıcısı Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit hastalığı hakkında bir soru sordu
fundaoz cevapladı.
Öncelikle geçmiş olsun. Bazı besinler kişiye göre değişebiliyor ama yiyebilecek olduğunuzu bildiğim besinlerden bir kısmını yazayım; haşlanmış yumurta, beyaz peynir, kaşar, ıhlamur, açık çay, ayran, yoğurt, haşlanmış veya ızgara et, balık,tavuk, haşlanmış sebzeler, yemeklerin içinde çok fazla yağ olmamalı, muz, beyaz ekmek, makarna, erişte, komposto, bal, kabuksuz elma... lifli, yağlı, çiğ sebze meyveler, asitli içecekler, paketlenmiş ürünlerin tamamından uzak durmanızı tavsiye ederim.
Beğen (3) | Permalink | 9 years ago
assurdo cevapladı.
Çok geçmiş olsun. Eğer fast food'u bırakmakta zorlanıyorsan ben ileride çekebileceğin sıkıntılardan bahsedeyim. Bunları yemeye devam edersen ilaçlar seni iyi yapamaz ve tek çıkış yolu ameliyat olur, kalın bağırsağın alınır. Bu ameliyat 2 veya 3 aşamada yapılır. 2. veya 3. aşamaya kadar stoma açılır ve dışkını karnına bağlanan bir torbaya boşaltırsın. 1.ameliyatta kalın bağırsağın alınması ve stoma açılması sıkıntılı bir süreçti. 10 gün hastanede kalırsın ve iyileşme sürecin 1 ayı bulur. Torbayla yaşama süreci de 2-9 ay arası değişir. Bunları hayal edersen bence hemen sağlıklı yemeye başlarsın.
Beğen (4) | Permalink | 9 years ago
av_fat cevapladı.
daha önceki sayfalarda yazdığım bitkisel karışımları mutlaka kullanmalısın balık yağı kullanmalısın ve ebegümeci çayı ile meyankökü de hastalığa çok iyi geliyor hastalığa ayrıca kudret narı keçiboynuzu ve kestane iyi geliyormuş
Beğen (0) | Permalink | 9 years agoCevap yazabilmek için olmalısınız ya da yapmalısın.

Kayıt yaparak bu konudaki ilk cevabı yazan olabilirsin. Bu konudaki önderliğin sayesinde bir çok kişi hastalık hakkında bilgi sahibi olabilir.

DMCA.com Protection Status