Soru & Cevap

Selam arkadaşlar Ülseratif Kolit hastasıyım bundan yaklaşık 2 ay öncesi hastalığım aktifti aktiflik derecesi %60 kadar çıkmıştı.Doktor böyle not aldı.Endoskopi ve kolonoskopi oldum parça aldılar.Mide ve incebağırsak temiz çıktı Allah'a hamdolsun fakat remisyona girmem için ilaçların dozaşı yükseltildi ve tedaviye başlanılırken bende hafif başlanılmış neyse Deltacortil(kortizon) başladım günde 12 tane  5 mg , Pentasa Günde 8 tane 500 mg yaklaşık 1 aydır kullanıyorum remisyona girdim çok şükür doktora kontrole gittiğimde aktiflik şuanda %0 inmiş bunda sorun yok ama asıl sorun kortizon yüzümü şişirdi,iştahımı çok fena şekilde açtı ki kilo aldım 68 kiloydum 70-71 arası gidiyor geliyorum.Doktor remisyona girdiğimi görünce kortizonu yavaş yavaş bırakacağını söyledi şimdi ise günde 11 tane düşürdü ama bu şişkinlik oluyor yüzümde,karnımda vs. kortizonu tedavisi bitince acaba bu şişkinliklerden kurtulabilirmiyim ? Hepinize geçmiş olsun bu arada.  


MehmetHan kullanıcısı Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit hastalığı hakkında bir soru sorduCevap yazabilmek için olmalısınız ya da yapmalısın.

Kayıt yaparak bu konudaki ilk cevabı yazan olabilirsin. Bu konudaki önderliğin sayesinde bir çok kişi hastalık hakkında bilgi sahibi olabilir.

DMCA.com Protection Status