Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar Bozukluk, manik depresif bozukluk olarak da adlandırılır. Aşırı mutluluk (Manik) ve depresyon arasında ruh hali geçişidir. Depresif olduğunuzda, üzgün hissedersiniz ve çoğu aktiviteye karşı ilginiz azalır. Ruh haliniz diğer tarafa geçtiğinde ise sevimçten havalara uçacak gibi olursunuz ve kendinizi enerjik hissedersiniz. Ruh hali değişimi yılda bir kaç kez veya günde bir kaç kez olabilir. Bazı durumlarda ise 2 ruh hali aynı ana yaşanır.

 

Bipolar bozukluk uzun rahatsız edici ve uzun süren bir durum olsa da tedavi ile ruh halinizi control altına alabilirsiniz. Çoğu vakada bipolar bozukluk ilaç tedavisi ve psikoterapi ile control altına alınabilmektedir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluklar 3’e ayrılır ve hepsinin belirtisi farklıdır.

 • Bipolar 1 Bozukluğu’nda ruh hali değişimleri iş,okul ve ilişkilerinizde size oldukça zorlar. Manik hallerde oldukça ciddi ve tehlikeli olabilir.
 • Bipolar 2 Bozukluğu, bipolar 1’e göre daha az ciddidir. Ruh hali değişimleriniz vardır fakat hayatınızı ciddi olarak etkilemez. Mania hali yerine (aşırı mutluluk), daha az ciddi olanı,hipomania vardır. Depresif ruh hali,hipomaniaya göre daha uzun sürer.
 • Siklotimik Bozukluk, Siklotimia olarak da bilinir, bipoların en hafif halidir. Hipomania ve depresif geçişler vardır fakat yükselme ve azalmaları diğer bipolar bozukluklar gibi ciddi değildir.

Bipolar Bozukluk belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar da depresyon en büyük problemleri çıkarırken bazılarında manik durumlar ciddidir. 

Bipolar Bozukluk’un Manik atağında aşırı mutluluk, aşır özgüven, zayıf karar verme, hızlı konuşma, yarışan düşünceler, agresif davranışlar, tahrik ve rahatsız etme, artan fiziksel aktivite, riskli davranışlar, mantıksız para harcamaları, hedeflere ulaşmak için aşırı çaba, artan sek isteği, az uyuma, tehlikeli derecede alkol ve uyuşturucu alma, iş ve okula devam edememe, gerçeklikten uzaklaşma, iş ve okulda zayıf performans gösterme olabilir.

Depresif atağında ise üzüntü, umutsuzluk, intihar düşünceleri ve teşebbüsü, anksiyete, suçluluk, uyuma problem, azalmış veya artmış iştah, yorgunluk, aktivitelerden keyif almama, konsantrasyon eksikliği, kronik ağrı, rahatsızlık, iş ve okula devam edememe, iş ve okulda zayıf performans.

Bunların yanında mevsimsel ruh hali değişiklikleri, hızlı ruh hali değişimleri ve psikoz yani gerçeklikten ayrılma da belirtiler arasındadır.,

Depresyon ve Mania’nın belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuza veya psikoloğunuza gitmenizde fayda vardır. Bipolar bozukluğu olanlar çoğunlukla bu durumun hayatlarını veya sevdiklerini ne kadar etkilediğinin farkında değildirler. Bazen aşırı mutlu dönemlerde ne kadar yaratıcı ve üretken olduğunuza sevinirsiniz fakat bu dönem genellikle depresif ve yorgun bir dönemle son bulur.

Eğer yardım almaya çekiniyorsanız ailenize, bir arkadaşınıza veya sevdiğinize söyleyerek yardımcı olmasını söyleyebilirsiniz. Sizin medikal bir tedavi almanıza yardımcı olacaktır.

 

Bipolar Bozukluğun Sebepleri

Bipolar bozukluğun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat bir çok faktörün atakları tetiklediği düşünülmektedir.

 • Biyolojik farklılıklar. Bipolar bozukluğu olan kişilerin beyinlerinde fiziksel değişimler olur. Bu değişimlerin sonucunda neler olduğu kesin olmasa da bu rahatsızlığa yol açtığı düşünenler çoktur.
 • Nörotransmitterler. Beynin doğal kimyasallarında ki yani nörotransmitterlerde ki dengesizlikler bipolar ve diğer ruh hali değişikliklerine yol açar
 • Hormonlar. Dengesiz hormonlar bipolar bozukluğu tetikleyebilir
 • Irsi Özellikler. Bipolar Bozukluklar, ailesinde (kardeş veya ebeveynler) bu bozukluk olan kişilerde daha sık görülür.
 • Çevre. Stres, istismara uğramak, ani kayıplar ve travmatik deneyimler

Bipolar Bozukluk Komplikasyonları

Tedavi edilmeyen bipolar bozukluklar ciddi problemlere yol açabilir ve hayatınızı ciddi olarak etkileyebilir. Bunlar:

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Hukuksal sorunlar
 • Finansal problemler
 • İlişki hataları
 • Yalnızlık
 • Zayıf iş ve okul performansı
 • İntihar

 Olabilir

 

Bipolar bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk hayat boyunca, iyi olduğunuz dönemlerde dahi tedavi gerektirir. Tedavi genellikle bir psikiyatr tarafından verilir. Bipolar Bozukluk tedavisi psikoterapi (grup,bireysel veya aile ile), ilaç kullanımı ve eğitim gruplarını içerir.

İlaç tedavisi

 • Lityum. Ruh halini dengelemek için verilir. Periyodik olarak kan testi yaptırmak gerekir çünkü tiroid ve böbrek sorunlarına yol açabilir. Bilinen yan etkileri tedirginlik, ağız kuruluğu ve sindirim sistemi sorunlarıdır.
 • Antikonvülsanlar. Özellikle karışık ruh hallerini dengelemek için verilir.
 • Antidepresanlar. Gösterdiğiniz belirtelere göre doktorunuz antidepresanlara başlayabilir. En büyük özelliği azalan cinsel istektir.
 • Benzodiapezinler.  Anti-anksiyete ilaçlarıdır ve anksiyeteye ve uykuya yardımcı olur. Yan etkileri sersemlik, azalan kas kontrolü, denge kaybı ve unutkanlıktır. 


DMCA.com Protection Status