Epilepsi (Sara Hastalığı)

Epilepsi (Sara Hastalığı) Nedir? Epilepsi, herhangi bir nedenle beyindeki ani, anormal ve aşırı elektrik aktivitesi ile ortaya çıkan geçici davranış durumudur. Beraberinde bilinçte de geçici kayıp olur. Her iki cinste ve herhangi bir yaşta olabilir.

Epilepsinin Nedenleri

Aile öyküsü olabilir. Doğum olayının uzaması sırasında bebeğin oksijensiz kalması halinde, gebelik zehirlenmelerinde, bebeklik çağında yüksek (40 dereceye yakın) ateşli hastalık geçirmek, beyin tümörleri, kafa travmalarından sonra, hipertansiyona bağlı kafa içi kanamalarda, kan pıhtısına bağlı damar tıkanıklıklarında, çeşitli hormon bozukluklarında, alkol veya uyuşturucu bağımlılarının yoksunluk dönemlerinde, menenjit ve ansefalit gibi enfeksiyonlarda,  beyin damar anomalileri (beyin anevrizması) gibi birçok nedene bağlı olabilir.

Klinik görünümü; çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Saniyeler veya birkaç dakika süren hafif boşluğa düşme veya baş dönmesi gibi bir hisle ortaya çıktığı gibi, normal dururken aniden yere düşme, şuur kayıpları ile birlikte el ve ayaklarda kasılma, çırpınmalar, altına idrar kaçırma, nöbet sırasında dil ısırma gibi değişen olaylar eşlik edebilir. Bir kısım hastalar nöbetin geleceğini hisseder ve kendini korumaya çalışır. Sert bir yere düşmemek için hemen çömelir veya saniyeler içinde kendine yumuşak bir yer arar. Nöbetler bazan çok uzun sürer. Nöbetin beş dakikadan uzun sürmesi durumuna “status epileptikus” denir ve derhal acil tedavisi gerekir.

İyi bir nörolojik muayeneden sonra elektroensefalogram (EEG) denilen tetkikle beyinin elektriksel  aktivitesi kaydedilir.  Burada normal insandan farklı anormal elektrik aktivitesi görülür.  Ayrıca beyin tomografisi ve manyetik rezonans gibi  görüntüleme yöntemleri de uygulanır. Gerekli kan tetkikleri yapılır.

Epilepsi Tedavisi

Öncelikle kriz sırasında acile geldiyse nöbetin tedavisi yoluna gidilir. Daha sonra altta yatan neden araştırılır. Örneğin ateşi  varsa, düşürülür. Enfeksiyona bağlıysa, tedavisi yapılır. Antiepilektik ilaçlar, verilir.

Son yıllarda epilepsi hastalarına cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

Eğer nöbetlere kanda kalsiyum ya da şeker düşüklüğü (hipokalsemi, hipoglisemi) yol açıyorsa önlemi alınır ve tedavi edilir. Bazı epilepsi tipleri yalnızca belirli bir yaş döneminde görülür . Daha sonraki yıllarda olmaz. Dört yıl kadar kriz görülmezse ilaç kesimi azaltılarak söz konusu olabilir.DMCA.com Protection Status