Diyabet tahminleri aştı

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Türkiye’de diyabet sıklığının 1995’de yüzde 5.2, 2025’de ise yüzde 7.4 olacağını tahmin ediyordu.

Ancak Türkiye’de diyabet sıklığı tahminlerin kat kat üstüne çıktı. Daha 2000 yılında sıklık yüzde 7.6’'ya ulaştı. 2010'’a gelindiğinde ise yüzde 13.4’'e ulaştı bile. Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “WHO diyabet için ‘salgın bir hastalık’ tanımını kullanıyor” dedi.

GÜNDE 30 DAKİKA YÜRÜYÜŞ YÜZDE 56'YI KURTARABİLİR

7 bölge ve 81 ilde toplam bin kişiyle yapılan Diyabet Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarını dün düzenlediği basın toplantısında açıklayan Prof. Dr. Yılmaz, enfeksiyonlar dışında en sık görülen hastalıklar içinde diyabetin kalp ve damar hastalıkları, kanser, inme ve KOAH’'dan sonra beşinci sırada yer aldığını söyledi. Yine diyabetin kalp ve damar hastalıkları, felç, böbrek yetersizliği, 65 yaş altı körlük, trafık kazaları dışında bacak kesilmelerine yol açan en büyük faktör olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Türkiye’de 10 milyon diyabetli var. Ancak tedavi altındakilerin sayısı sadece 4 milyon. Hızla artan diyabetle etkili mücadele bilinçle olur” dedi. Diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yılmaz, “Gizli şekeri(insülin direnci) olduğu 4 saatlik glikoz yükleme testiyle belirlenen kişiler dikkat etmezlerle 10-15 yılda diyabet hastası olabilirler. Bunların günde 30 dakika yürüyüş yapmaları, kilolarının yüzde 5’ini kaybetmeleri halinde yüzde 56’sı diyabet olmayabilir” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 63'’Ü DİYABETİ BİLMİYOR

Türkiye Diyabet Vakfı ile Konsensus Araştırma ve Danışmanlık şirketinin yaptığı Diyabet Farkındalık Araştırması’na göre  Türkiye’nin yüzde 63’ü diyabetin farkında değil. Yine araştırmaya göre, diyabet nedenlerinin yüzde 65’ini yanlış biliyor. Halbuki diyabet hem dünya hem de Türkiye’nin en yaygın ve en önemli hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

498 erkek ve 502 kadınla yapılan araştırmanın diğer sonuçları şöyle:

ÇOK ŞEKER YEMEK DİYABET YAPAR SANILIYOR: Diyabete neden olan en önemli neden nedir? sorusuna yüzde 36 kalıtsal,, yüzde 16 fazla şekerli yiyecek yemek, yüzde 6.5 düzensiz yemek yemek, yüzde 5.2 aşırı kilo,, yüzde 3 sigara içmek, yüzde 2.5 stres, yüzde 1.2 normalden fazla çalışmak, yüzde 0.9 spor yapmamak, yüzde 13.6 ise bilmiyorum yanıtını verdi. Soruya doğru yanıt verenlerin oranı sadece yüzde 21.2.

BEŞ KİŞİDEN BİRİ BİLMİYOR?  Diyabetteki esas bozukluk nedir? sorusuna yüzde 37.6 insülin hormonunun az salgılanması veya hiç salgılanmaması, yüzde 23.7 kan şekeri yüksekliği, yüzde 6.3 kolesterol yüksekliği, yüzde 4.9 tansiyon yüksekliği, yüzde 4.6 üre yüksekliği, yüzde 2.3 protein azlığı, yüzde 20 bilmiyorum karşılığını verdi.

PANKREASI BİLEN AZ: Diyabette esas bozukluğa sebep olan iç organ hangisidir? sorusuna yüzde 27.8 pankreas, yüzde 13.8 karaciğer, yüzde 9.1 mide, yüzde 7.8 böbrek, yüzde 25 bilmiyorum yanıtını verdi.

 


DMCA.com Protection Status